Hannover Messe Int. İstanbul Şirketi'nin düzenlediği AEF Otomotiv Fuarı, ıstanbul’un ziyaretçi kapasitesi en yüksek fuarlarından biridir.

Ticari mal ve hizmetlerin pazarlanmasında, çeşitli amaçlara yönelik olarak düzenlenen fuar ya da sergilerin önemi büyüktür. Türkiye'de kamu ve meslek kuruluşları, özel firmalar, vakıflar ve dernekler fuar organizasyonu konusunda etkili çalışmalar yapmaktadırlar. Son yıllarda her türlü çağdaş teknoloji ve altyapı kullanılarak oluşturulan fuar alanları ve buralarda büyük bir başarıyla düzenlenen ihtisas fuarları, ülkenin fuarcılık alanındaki gelişmişlik düzeyini ortaya koymaktadır.

 

Yurtiçinde düzenlenecek fuar veya sergiler ile ilgili izin işlemleri, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülmektedir. Ülkede 1998 yılı itibariyle fuar düzenleme yetkisi alan firma sayısı 129'a ulaşmış, aynı yıl büyük bir bölümünü ihtisas fuarlarının oluşturduğu ulusal ya da uluslararası düzeyde 295 fuar düzenlenmiştir. Düzenlenen ihtisas fuarlarının ağırlıklı olarak ilgi duyduğu başlıca alanlar şunlardır: Makina, mobilya, takı, mücevher malzemeleri, ısıtma ve doğalgaz teknolojileri, otomobil, dekorasyon, altyapı malzemeleri, turistik işletmeler ve donanım, moda, tekstil ve konfeksiyon, eğitim, kitap ve bilgisayar.

Uluslararası nitelikteki fuarların en önemlilerinden biri, her yıl Ağustos-Eylül aylarında düzenlenen İzmir Enternasyonal Fuarı'dır. 1998 yılında 68. düzenlenen bu fuara her yıl 30'u aşkın ülke ile 1400'ün üzerinde yerli ve yabancı firma katılmaktadır. Bu dönemde ızmir fuar alanı yaklaşık 4 milyon ziyaretçinin akınına uğramaktadır. Ayrıca Birleşmiş Milletler FAO Teşkilatı tarafından her 6 yılda, bir ülkede düzenlenmekte olan Dünya Ormancılık Kongresi ve beraberindeki Uluslararası Ormancılık ve Orman Ürünleri Fuarı'nın 11.'si, 1997 Ekim ayında yerli ve yabancı firmaların geniş katılımı sonucunda Antalya'da gerçekleştirilmiştir.

İstanbul'da her yıl Türkiye Deri Sanayicileri Derneği tarafından, Uluslararası Deri ve Deri Mamülleri Fuarı düzenlenmektedir. Bu fuara yerli firmaların yanında, Avrupa Birliği'ne üye ülkeler başta olmak üzere, dünyanın dört bir yanından katılım olmaktadır. Bunların dışında, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK), İhracatçı Birlikleri ve ıhracatı Geliştirme Etüd Merkezi (İGEME) tarafından da çeşitli ihtisas fuarları, ulusal ve uluslararası fuarlar düzenlenmektedir. Ayrıca bu kuruluşlar yurtiçi ve yurtdışında düzenlenen birçok fuara da katılmaktadır.

 

Türkiye'nin önemli fuar merkezleri arasında, Ankara'da Altınpark Fuar Merkezi, ızmir'de ızmir Enternasyonal Fuar Merkezi, Antalya'da Cam Piramit Kongre ve Fuar Merkezi, İstanbul'da Dünya Ticaret Merkezi, FM Meliha Avni Sözen Kültür ve Sanat Merkezi, ıstanbul Hilton Exhibition Center ve TüYAP Sergi Sarayı yer almaktadır. Bu merkezlerin dışında, belirli bir süre için hazırlanan çeşitli fuar veya sergi merkezleri de hizmet vermektedir.

Türk girişimcileri, her yıl Avrupa Birliği, Ortadoğu ve Uzakdoğu ülkelerinde, Orta Asya Cumhuriyetleri'nde ve Rusya'da düzenlenen uluslararası fuarlara yoğun olarak iştirak etmektedir. Bu fuarlardan bazılarının organizatörlüğünü, Türk fuarcılık firmaları yanında, ıstanbul Tekstil ve Konfeksiyon ıhracatçıları Birliği (İTKİB), ıhracatı Geliştirme Etüd Merkezi (İGEME), bazı belediyeler ve meslek kuruluşları yapmaktadır. Türk ihraç ürünlerinin yurtdışında tanıtılması ve bunun bir parçası olarak yurtdışı fuar organizasyonu, özellikle İGEME'nin, uzman ve deneyimli kadrosu ile uzun yıllardır sürdürdüğü temel faaliyetleri arasındadır.